ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΝΕΑ /
- Δωρεάν τεστ-παπ στο Κέντρο Υγείας Ζαχάρως 8/1/2024
- Το Πολύκεντρο του Δήμου Ζαχάρως: «Παραδίδουμε στους δημότες ένα πολυλειτουργικό ... 8/9/2023
- Ανοιχτή ενημέρωση του δημάρχου Ζαχάρως για τα πεπραγμένα και τις προοπτικές της ... 18/8/2022
- Ο Δήμαρχος Ζαχάρως στο 21ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ποινικολόγων και Μαχόμενων Δικηγό... 18/3/2022
Υπογραφή Σύμβασης για βελτίωση πρόσβασης σε γεωργική γη και κτηνοτροφικές εκμεταλλεύσεις Δήμου Ζαχάρως.
![](https://www.zacharo.gr/wp-content/uploads/2021/07/Screenshot_2-1024x649.png)
Υπογραφή Σύμβασης για βελτίωση πρόσβασης σε γεωργική γη και κτηνοτροφικές εκμεταλλεύσεις Δήμου Ζαχάρως.
Υπεγράφη στο Δημαρχείο Ζαχάρως μεταξύ του Δημάρχου Κώστα Αλεξανδρόπουλου και του εκπροσώπου της αναδόχου εταιρίας η σύμβαση του έργου με τίτλο: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΣΕ ΓΕΩΡΓΙΚΗ ΓΗ, ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΙΚΕΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΤΟΠΙΚΕΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΖΑΧΑΡΩΣ προϋπολογισμού μελέτης : 867.409,41 Ευρώ. Το έργο χρηματοδοτείται από το πρόγραμμα ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ Ι ως εξής: κατά 75% από πόρους της Ευρωπαϊκής Τράπεζας Επενδύσεων και κατά 25% από πόρους του Τ.Π και Δανείων.
Στο πλαίσιο του έργου προβλέπεται η ασφαλτόστρωση υφιστάμενων, χωμάτινων ή και χαλικοστρωμένων αγροτικών οδών συνολικού μήκους 9,297 χιλιομέτρων .Πιο συγκεκριμένα αφορά επεμβάσεις στις κοινότητες: Καλίδονας (οικισμός Κωστομέρας), Νεοχωρίου, Ν.Φιγαλείας( οικισμός Φασκομηλιάς), Λεπρέου, Νέας Φιγαλείας, Ανηλίου, Ταξιαρχών, Κακοβάτου, Αρτέμιδας, Μακίστου.
Με την παραπάνω εργολαβία θα βελτιωθεί η πρόσβαση στην γεωργική γη και στις κτηνοτροφικές εκμεταλλεύσεις σε μια ευρεία έκταση του Δήμου Ζαχάρως.
Η βελτίωση της πρόσβασης θα παράσχει ασφάλεια στα διερχόμενα αγροτικά οχήματα και στα γεωργικά μηχανήματα όπως επίσης θα γίνει ταχύτερη η μεταφορά των αγροτικών προϊόντων. Τα έργα θα έχουν μόνιμο χαρακτήρα και θα εξασφαλίζεται η ομαλή πρόσβαση όλη τη διάρκεια του χρόνου.
![](https://www.zacharo.gr/wp-content/uploads/2021/07/Screenshot_1.png)